Anasayfa Tüvtürk Araç Muayene Gecikme Cezası

Son Yorumlar

 • Selam ben aracımın motor yapımı çok yüksek olduğundan aracına hurdalik... Devamı...
  23.01.2018
 • Arabamın tavan lambası yanmıyor muayenede sorun olurmu ? Devamı...
  16.01.2018
 • Arastiriyorum ama bulamadim.sorunum su. 3 gun sonra muayneye girecegim... Devamı...
  15.01.2018
 • bu cezalar yakalanınca yoksa muayeneye gidince değil benim bildiğim Devamı...
  07.01.2018
 • Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası 1.206 TL 2018 iç... Devamı...
  05.01.2018
 • Aracin vergi borcu etkilermi muanede Devamı...
  04.01.2018
 • Aracımın muayenesi Aralık ayı içinde olmaktadır.Muayene saatleri namaz... Devamı...
  18.12.2017
 • Genel muayene ili ilgili randevu almam lazımdı genel muayene tekrarı i... Devamı...
  17.12.2017
Reklam
PDF Yazdır e-Posta

Araç Muayene Gecikme Cezası

Tüvtürk Araç muayene işlemini yaptırmanın kendimizi araç muayene cezası ndan kurtarmak amaçlı bir işlem Araç muayene gecikme cezası ne kadarolmadığını aslen kendi araç güveliğimiz için olduğunu bilincinde olmamız gerekiyor. Devletimizin araç muayene işlemini bizlere belirli periyodlarla yapmımızı zorunlu kılması trafik ve yol güvenliğinin sağlanması amaçlıdır. Eskiden kıt imkanlarla ve karayolları tarafından gerçekleştirilen araç muayene, özelleşmesinin ardından modern ekipmanlar kullanılarak Tüvturk tarafından daha sağlıklı ve titiz bir şekilde yürütülmektedir. Bütün bu ön girişten sonra 2018 ceza durumları ile ilgili açıklamalarımız...

Araç Muayene son geçerlilik tarihi geçmiş olmasına rağmen gecikme cezası alınmama durumu nasıl olabilir?

Gecikme cezasız araç muayene bilgisi için linki tıklayınız.

Araç muayenesini geciktirmekten kaynaklı iki türlü ceza bizleri beklemektedir.

1- Trafik kontrollerine veya herhangi bir sebeple trafik polisine yakalanmadığınızdaki Araç Muayene Cezası :

Son araç muayene geçerlilik tarihinizi kadar muayene yaptırmadınız ve trafik kontrollerinde bu tespit edilmedi ise bu durumda Tüvtürk araç muayene istasyonuna araç muayene işlemi için gittiğimizde geciktiğimiz ay hesaplanır. Bu hesap yapılırken küsürat ay bir üste tamamlanır.

Araç Muayene Gecikme Cezası Örnek Hesap :

Diyelimki 220 gün geciktik  220gün /30 gün 7 ay 10 gün olur. Yani 8 ay gecikmiş oluruz. Gecikme cezası hesaplanırken her ay için % 5 ceza hesaplanır. Dolayısıyla  geciken aracın otomobil olduğunu varsayarsak tüvtürk araç muayene ücreti 2018 için 226,56 TL olduğuna göre 8 x 0,05 x 226,56 = 90,62 TL lik bir ceza bizleri beklemektedir.

Bu cezanın dayanağını incelemek için tıklayınız.

 

2. Araç Muayenesiz araç kullanımı esnasında Trafik kontrollerine veya herhangi bir sebeple trafik polisine yakalandığınızdaki Araç Muayene Cezası :

Araç Muayene Gecikme Cezası

Bu durumda 2018 yılı için trafik polisinin veya diğer yetkililerin yaklaşık 108 TL ( peşin 81 TL) idari para cezası kesmeleri gerekir. Ayrıca 10 ceza puanı bulunmaktadır. Tanınan süre içerisinde aracınızın muayenesini gerçekleştirmez iseniz aracınız trafikten men edilebilir.

 

Bu cezanın dayanağını incelemek için tıklayınız.

 

Bilgi Notu : Trafikten çekme belgesi alıp belli bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin kanıtlanamadığı durumlarda 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedelinin tahsil edilmektedir.

Araç sahiplerinin bütün bu araç muayene cezalarına maruz kalmamaları için tüvtürk araç muayene periyodlarını geciktirmeksizin muayenelerini yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.

Gecikme Cezasız Araç Muayene Durumu

Yurt dışındaki araç ya da araç sahipleri ile ilgili olarak muayene gecikme ücreti cezası hesaplamalarında bazı farklılıklar mevcuttur.

Yurt dışında ikamet eden kişiler: İkametgahı yurt dışında olan ancak araçları yurt içinde bulunan kişilerin yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde araç muayenesini yaptırması halinde % 5 gecikme bedeli alınmaz. Zorunlu muayene tarihi olarak aracın muayene için geldiği gün kullanılır.

Ticari faaliyet nedeniyle yurt dışına çikan araçlar: Ticari faaliyet nedeniyle yurt dışına çikan araçların muayenelerinin yurda giriş tarrihinden itibaren 1 ay içerisinde yaptırılması halinde % 5 gecikme bedeli alınmaz. Zorunlu muayene tarihi olarak aracın muayene için geldiği gün kullanılır.

Gecikme bedeli alınan durumlar;

- Geçerli muayene süresi dolduktan sonra yurt dışına çikan kişilerin araçlarından,

- Araç sahibinin yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde muayenesi yapılmayan araçlardan

- Yurt dışında ikamet ettiğini belgelendiremeyen kişilerin araçlarından,

trafik belgesinde yazılı geçerli muayene tarihinden itibaren, yurt dışında geçirilen süreler dikkate alınmaksızın tam olarak alınır.

- Diğer durumlar: Ticari faaliyet dışında yurt dışında olan araçlar ile yurt dışında ikamet etmeyen geçici süre ile (örnek: gezi amaçlı) yurt dışında olan kişilerin araçları için gecikme bedeli, aracın trafik belgesinde yazılı geçerli muayene tarihinden itibaren, yurt dışında geçirilen süreler dikkate alınmaksızın tam olarak alınır. Aracınızın veya sizin yurt dışı ile alakası yok ise yukarıdaki ceza bilgilerini dikkatlice okumanızda fayda bulunmaktadır.

Son Güncelleme: Salı, 02 Ocak 2018 10:33
 
Telif Hakkı © 2008 - 2018 Arac.Muayenesi.com . Tüm Hakları Saklıdır.
Araç Muayene ve araç sorgulama ile ilgili bilgiler bulunmaktdır.