Anasayfa Sorular Genel Tüvturk Araç Muayene Sorular - Cevaplar

Son Yorumlar

 • Selam ben aracımın motor yapımı çok yüksek olduğundan aracına hurdalik... Devamı...
  23.01.2018
 • Arabamın tavan lambası yanmıyor muayenede sorun olurmu ? Devamı...
  16.01.2018
 • Arastiriyorum ama bulamadim.sorunum su. 3 gun sonra muayneye girecegim... Devamı...
  15.01.2018
 • bu cezalar yakalanınca yoksa muayeneye gidince değil benim bildiğim Devamı...
  07.01.2018
 • Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası 1.206 TL 2018 iç... Devamı...
  05.01.2018
 • Aracin vergi borcu etkilermi muanede Devamı...
  04.01.2018
 • Aracımın muayenesi Aralık ayı içinde olmaktadır.Muayene saatleri namaz... Devamı...
  18.12.2017
 • Genel muayene ili ilgili randevu almam lazımdı genel muayene tekrarı i... Devamı...
  17.12.2017
Reklam
PDF Yazdır e-Posta

Tüvturk Araç Muayene Sorular - Cevaplar

araç muayene sorular ve cevaplarTüvturk araç muayene sürecine genel olarak araç sahipleri alışmış olmasına rağmen yine de birtakım sorular kafaya takılmış olabilir. Bunun yanında güncel gelişmeler ile soruların cevapları değişebilir.

Bu soruların özet cevaplarını ve detay cevaplarının linklerinin bir arada olduğu bir sayfa ile daha pratik bir faydalanmayı sağlamak istiyoruz. Araç muayene için muayene istasyonuna gitmeden önce en azından özellikle bu sayfamıza ve üstte linki bulunan Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? sayfamıza bir göz atmanızda fayda bulunmaktadır.

Yazılanlar haricinde de sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümünde ve forum bölümünde belirtebilirsiniz. Bilgiler sizin de katkılarınız ile daha da gelişecektir.

 

Araç Muayene Randevu Zorunlu mu?

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartı ile Ödenir mi?

Hangi durumlarda araç muayene yapılmaz?

Egzoz emisyon ölçümü muayene için şart mı?

Lpg gaz sızdırmazlık raporu gerekli mi?

Camdaki çatlak muayeneden kalmaya neden olur mu? 

Araç muayenesi kontrol edilen noktalar?

Araç muayene tarihi gelmeden muayene yaptırılabilir mi? 

Araç muayene süresi geçerse ne olur?

Araç Muayene Randevu Zorunlu mu?

İstanbul başta olmak üzere bir çok ilde hatta nerdeyse bütün illerde sadece randevu alınarak hizmet verilen Tüvtürk istasyonları bulunmaktadır. Bu istasyonlarda araç muayene yaptırmak için randevu zorunludur. Türkiye genelindeki istasyonların çoğunda ise hem randevulu hem randevusuz hizmet vermektedir. Tüvtürk istasyonlarının Araç Muayene Randevu durumunu incelemek için linki tıklayınız. Ayrıca normal muayenede randevu zorunlu olan istasyonlarda araç muayeneden kalma durumlarında bir ay içinde yapılan tekrar muayenesinde de randevu zorunludur. 

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartı ile Ödenir mi?

Tüvtürk istasyonlarında araç muayene ücretinin kredi kartı ile ödenebilmesi çalışmalarının olduğuna dair haberler duyulmuş olsa da şu an itibariyle bu ödemeler istasyon gişelerinde nakit olarak yapılabilmektedir. Araç Muayene Ücretleri için linki tıklayınız.

Hangi durumlarda araç muayene yapılmaz?

 • Yasal olarak bulunması gereken Zorunlu Belgeler muayene öncesi ibraz edilemez ise,
 • Yakıt veya gaz kaçağı var ise
 • Araç yükseklğinde sorun var ise
 • Çalışmayan araçların muayenesi yapılmaz.
 • Tehlikeli madde ile tamamen veya kısmen dolu araçlar (yakıt tankeri, tıbbi atık taşıma araçları, vidanjör vb... araçlar için önemli)
 • Muayene yapılmasına herhangi bir engel teşkil eden durumu bulunan araçlar

daha detaylı bilgi için linki tıklayınız.

Egzoz emisyon ölçümü muayene için şart mı?

Evet geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü belgesi olması araç muayene yaptırılabilmesi için şarttır. Fakat böyle bir zorunluluk durumu dikkate alınarak diğer yetkili egzoz gazı emisyon ölçümü yapan yerler haricinde neredeyse tüm tüvtürk araç muayene isyasyonlarında da egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılabilmektedir. Dolayısıyla muayene için istasyona gittiğinizde egzoz gazı ölçümünüzü yaptırabilirsiniz. Egzoz Muayene Periyodları

Lpg gaz sızdırmazlık raporu gerekli mi?

Lpgli araçlar için gaz sızdırmazlık raporu kalktımı tank üretim tarihi belli olanlar yani 6 haneliler için evet kalktı dört haneli olanlar için hayır kalkmadı. Yani lpg tank üretim tarihi tam belli olmayanların araç muayene yaptırabilmeleri için hala gaz sızdırmazlık raporu almaları gerekmektedir.

Camdaki çatlak muayeneden kalmaya neden olur mu?

Görüş ve sürüş güvenliğini etkilemeyen küçük çatlaklar ağır kusur olarak nitelendirilmemektedir.

Araç muayenesi kontrol edilen noktalar?

Esasen araç muayene esnasında kontrol edilecek noktaları ve kabul kriterlerini Tüvtürk belirlememektedir. Tüvturk Bakanlık tarafından belirlenen ve zaman zaman güncellenen kriterler çerçevesinde bu kontrol listelerine göre muayene işlemini yapmaktadır. Araç Muayene Kontrol edilen noktalar yani listeler hakkında daha fazla bilgi için linki tıklayınız.

Araç muayene tarihi gelmeden muayene yaptırılabilir mi?

Araç muayene son geçerlilik tarihi gelmeden araç muayene yaptırabilirsiniz. Yalnız bu durumda unutulmaması gereken husus şu olmalıdır; Yeni araç muayene periyodlarınızı belirileyecek tarih son muayeneye gittiğiniz tarih olacaktır.  Örnek: Son muayene geçerlilik tarihi 21 Mayıs 2017 olsun herhangi bir sebeple bu tarihte müsait olmadığınızdan Nisan ayında veya Mart ayında aracınız muayeneye götürecek olun mesela bu tarihte 06 Mart 2017 olsun. Aracınız 06.03.2017 te muayene götürdükten sonra bir sonraki son muayene geçerlilik tarihiniz aracınız hususi otomobil ise 2 yıl sonra  06 Mart 2019 olmaktadır. Araç Muayene Süreleri için linki tıklayınız.

 Araç Muayene Süresi Geçerse Ne Olur?

Araç muayene süresinin geçmesi durumunda iki türlü ceza karşımıza çıkar. Polis çevirmesindeki ceza ve araç muayene istasyonuna gittiğimizde hesaplanan gecikme cezası. Trafik kontrollerindeki ceza 2017 yılı için 95 TL (Peşin 71,25 TL) ve 10 ceza puanı olmaktadır. 1 ay içinde muayeneye gitme hakkı tanınır bu süre içerisinde muayeneye gidilmez ise araç trafikten men edilme durumu ile karşı karşıya gelebilir. Muayene istasyonuna gidildiğinde ise gecikilen ay çarpı muayene muayene ücretinni %5'i kadar bir ceza ile karşı karşıya kalınır. Daha detaylı bilgi için araç muayene cezası linki tıklayınız.

Sizlerinde katkılarıyla araç muayene konusunda gün gün değişen mevzuat ile ilgili son durumu yansıtan cevapları burada bulabileceksiniz.

Son Güncelleme: Salı, 14 Kasım 2017 13:47
 
Telif Hakkı © 2008 - 2018 Arac.Muayenesi.com . Tüm Hakları Saklıdır.
Araç Muayene ve araç sorgulama ile ilgili bilgiler bulunmaktdır.